ישעיהו ליבוביץ - Yeshayahu Leibowitz
ארכיון אודיו

קטעים ממקומות שונים
במלאת שנה למותו - תוכנית ששודרה ברדיו, ריאיונות עם תלמידים-חברים. 50 דקות [תרומת שמעון קובלסקי]
עם, ארץ וזכות - הרצאה בתוכנית הרדיו "קתדרה". 20 דקות [תרומת שמעון קובלסקי]
"שמע ישראל" - הרצאה בתוכנית הרדיו "קתדרה". 23 דקות.
שכר ועונש - תוכנית טלוויזיה בהנחיית ירון לונדון. משתתפים: ליבוביץ, אבי רביצקי, ירמיהו יובל, וה.צ. קושניר שבספרו "מדוע קורים דברים רעים לאנשים טובים" הדיון עוסק. (ניתן לצפות בקטע וידאו מהתוכנית בארכיון הוידאו, תחת הכותרת "ליבוביץ הדתי מול ירמיהו יובל החילוני"). 42 דקות [תרומת שמעון קובלסקי]
מהי האנציקלופדיה - תוכנית טלוויזיה בהנחיית ירון לונדון. משתתפים: ליבוביץ, שבתאי אונגרו, שמואל חביבי. בסוף התוכנית יש קטע משובב נפש: הדגמה של איש מחשבים לדמותה של האנציקלופדיה בעתיד. המחשב באולפן מתקשר למחשב בת"א שמחובר למחשב בארה"ב ושולף מידע על ערכים אנציקלופדיים. 37 דקות [תרומת שמעון קובלסקי]
האם מדינת ישראל הגשימה את הציונות? - הרצאה בתוכנית הרדיו "קתדרה". 24 דקות [תרומת שמעון קובלסקי]
"ניבוי" רצח רבין - ליבוביץ מביע את חששו, לאחר חתימת הסכמי אוסלו, מהסבירות שיקום המתנקש היהודי ויהרוג את רבין. עוד על הקלטת הזו ניתן לקרוא כאן. אורך הקטע כארבע דקות.
ריאיון עם ליבוביץ לרגל צאת ספרו "יהדות, עם יהודי ומדינת ישראל" (1975). מראיין: שלום רוזנברג. הקליט: בן ציון נוריאל. שודר בא' באלול תשל"ה' 8/8/1975.
שלום קיטל מראיין את ליבוביץ לרגל תשעה באב. שודר ב-9.8.1992 ברשת ב'.
שלום אורן מראיין את ליבוביץ וישראל אלדד, בנפרד, על רקע סירובו של אלדד להופיע עם ליבוביץ בטקס חלוקת פרס יקיר ירושלים בעקבות התבטאויות ליבוביץ נגד פעולות של חיילי צה"ל. שודר ב-20.12.1990 ברשת ב'.
ליבוביץ משבח את תקופת הגלות ביהדות. קטע קצר מדברים שנשא כשקיבל את תואר יקיר בית התפוצות בת"א. שודר ב-21.6.1989 ברשת בי.
תוכנית על גרים בישראל תחת הכותרת "הנה אלה מרחוק יבואו". משתתפים: פרופ' ליבוביץ', עוזיאל ורדי, פרופ' צבי ורבלובסקי, ד"ר ישראל בן זאב, הרב דב כץ. התוכנית מתחילה בהקלטות של גרים שמספרים מה הניע אותם להתגייר ואז פונים בשאלות למשתתפים. ההקלטה מתחילה מיד לאחר שליבוביץ נשאל על דעתו על האמרה של ר' חלבו, "קשים גרים לישראל כספחת". עורך ומגיש התוכנית: בנימין צביאלי
תום שגב מראיין את ליבוביץ לרגל פרישתו לגמלאות. שודר ב-12.10.1970 ברשת ב'.
שלום קיטל מראיין את ליבוביץ על רקע "נאום השפנים והחזירים" של הרב שך. שודר ב-30.3.1990 ברשת ב'.
תוכנית רדיו בשם "מחשבה בלב איש" - ליבוביץ עונה על כמה שאלות יסוד במשנתו החברתית, מדינית ופילוסופית. עורך אמנון אחי-נעמי. שודר ברשת ב', ב-9.9.79
ריאיון עם ליבוביץ בתוכנית רדיו מיום 6.7.1971 בעניין פיטוריו מעבודתו כעורך האנציקלופדיה העברית. לאחר מכן מובאת תגובתו של אלכסנדר פלאי, המו"ל.
כתבה ששודרה ברשת ב' ב-3.10.74 אודות דבריו של ליבוביץ בכנס השנתי למחשבה יהודית אשר נשא באותה שנה את הכותרת "יהדות בעתות משבר". בכתבה מובאים קטעים קצרים מההרצאה שנשא שם ליבוביץ. ההרצאה הזו פורסמה אח"כ כמאמר "המשבר כמהותה של היהדות" בספר "אמונה, היסטוריה וערכים", וניתן למצוא אותו גם כאן.
כרמית גיא מראיינת בתוכנית רדיו את ליבוביץ בהקשר לפטירתו של הרבי מלובביץ'. שודר ברשת ב' ב-13.6.1994.
כתבה של דן אשל ששודרה ברשת ב' ב-28.9.1977 ובה מובאים קטעים מהרצאתו של ליבוביץ שנשא בכנס השנתי למחשבת היהדות. ההרצאה עסקה ב"קריאת שמע" וליבוביץ ביקר אגב כך את מושג הקדושה אצל גוש אמונים. הדברים פורסמו אח"כ במאמר "קריאת שמע" שנמצא גם כאן באתר.
כתבה קצרה של גיל ליטמן ששודרה ברשת ב' ב- 29.10.90 אודות דיון שהתקיים במכון ון ליר בירושלים ביוזמת נעמ"ת בנושא זכות האדם על גופו. בדיון השתתף גם ליבוביץ וקטע מדבריו מובא בכתבה.

על ליבוביץ והגותו
אדם לכל עט - מכתבים אל ישעיהו ליבוביץ וממנו.
תוכנית רדיו ששודרה בגלי צה"ל ב-31.8.2009, לרגל 15 שנה לפטירתו של ליבוביץ.
מפיקה ועורכת: מיכל בירנבאום.
"אמונה בעולם ללא אל" - תוכנית ששודרה ברדיו 106FM ( קול הקמפוס - רדיו סטודנטים) ב-27.9.2009. אסף פרידמן אירח את נתי קופפר וליאור טל בתוכנית בת שעתיים שנערכה לקראת יום כיפור תש"ע. בתוכנית נדונו מרכיבים שונים בהגות ליבוביץ ומשמעותם האפשרית לאדם הדתי והחילוני.
ליאור טל-שדה בפודקאסט: "ישעיהו ליבוביץ - ערכים, יהדות ומדינת ישראל" -

חלק א - ערכים - הפרק מהווה מבוא לכל משנתו של ליבוביץ ועוסק בשאלות כגון - מהו ערך? מה הקשר בין מדע לערכים? מה תפקידו של הרצון בעולם הערכים? האם ניתן להתווכח על ערכים? ועוד. להאזנה לחלק א

חלק ב - יהדות - שיחה עם הרב אילעאי עופרן, נכדו של ליבוביץ, על משנתו של האיש שהטיל ספק בבריאת העולם והיה מאמין אדוק, שלא חשב שאלוהים מתערב כיום בעולם וראה בעבודת ה' ערך עליון, שחשב שיש לחוקק הלכה חדשה במגוון נושאים מודרניים ובאותה עת בז לרפורמים ולתפיסות של יהדות כתרבות. להאזנה לחלק ב

חלק ג - מדינת ישראל - חגית עופרן, נכדתו של ליבוביץ החברה בצוות מעקב התנחלויות בשלום עכשיו, בשיחה על תפיסת הציונות של סבא שלה ובעיקר על דת ומדינה, סוגיית הכיבוש והשימוש הקשה בביטוי יודו-נאצי. בפרק השמעת בכורה להקלטות נדירות של ליבוביץ המושמעות כאן לראשונה. להאזנה לחלק ג

סדרות מהאוניברסיטה המשודרת של גלי צה"ל
אמונתו של הרמב"ם - ליבוביץ דן במספר תחומים מרכזיים ביהדות כפי שהם משתקפים בכתבי הרמב"ם. בין הנושאים: הכרת האל וידיעת האל, אלוהים כמציאות וכאמת, משמעות אמונת הייחוד, האל והעולם, הדת כאמצעי וכתכלית, בחירה והשגחה, יראה ואהבה. שודר בינואר 1979. סדרה זו עובדה לספר, ראו כאן ו כאן.
חמישה ספרי אמונה - ליבוביץ דן בחמישה ספרי יסוד יהודיים העוסקים במעמדו של האדם מול אלוהים: שלושה מהתנ"ך - חומש בראשית, ספר איוב ומגילת קוהלת, ושניים מאוחרים יותר - מורה נבוכים לרמב"ם ומסילת ישרים לרמח"ל. שודר באפריל 1988. סדרה זו עובדה לספר, ראו כאן.
שיחות על מדע - ליבוביץ ויוסף אגסי דנים בפילוסופיה של המדע. שודר בנובמבר 1992. סדרה זו עובדה לספר, ראו כאן
הערה: לצערנו, אין בידינו את שיחה מספר 4.
אמונתו של ישעיהו ליבוביץ - נעמי כשר מציגה ומבארת את הגותו של ליבוביץ. שודר במאי 1997. סדרה זו עובדה לספר, ראו כאן
שיחות על פילוסופיה ואמונה - אבי רביצקי משוחח עם ליבוביץ על משנתו והגותו הדתית והפוליטית; מנסה להקשות קושיות, להציג בעיות וסתירות ולהציע חלופות רעיוניות בשלל נושאים שליבוביץ עסק בהם: בריאה ואמונה, תפילה וכוונה, דת ומדינה, הומניזם ועוד. שודר בינואר 1992. סדרה זו עובדה לספר, ראו כאן ו כאן.
אם ברשותכם תיעוד של ליבוביץ כגון קלטות אודיו ווידאו, תמונות, מכתבים, גזרי עיתונים, מאמרים שלא נמצאים באתר וכדו', אנא צרו איתנו קשר.

בכוונתנו להקים ארכיון של כל התיעוד הקיים, ושהוא יהיה נגיש לקהל הרחב.

תודה על עזרתכם.